Kursy i szkolenia

Artykuły dla plastyków – jak dobrać pędzle do rodzaju farby? Porady ekspertów z firmy Smart Kleks

• Zakładki: 349


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z malowaniem i jesteś na etapie kompletowania odpowiednich artykułów dla plastyków, prawdopodobnie ucieszyć się z miniporadnika na temat pędzli artystycznych. Występują one w różnych kształtach i rozmiarach, a każdy w inny sposób współpracuje z farbą. Wybierając pędzle, musisz najpierw określić, z jakiego rodzaju farby będziesz korzystać i jaki efekt na płótnie chcesz osiągnąć. 

Pędzle do farb akrylowych i olejowych mogą być wykonane zarówno z naturalnego, jak i nylonowego włosia. Niektórzy producenci tworzą pędzle mieszane. Włosie naturalne z sierści wołu, wiewiórki, kuny lub kozy, sprawdza się przy malowaniu delikatnych obszarów, zapewniając lepszą kontrolę nad farbą. Wykorzystuje się je do akwareli, gwaszu i tempery, a także farb akrylowych. Włosie syntetyczne jest twardsze i bardziej wytrzymałe, więc pędzle z włókien nylonowych lub poliestrowych stosuje się do malowania większych obszarów. Mogą po nie sięgać miłośnicy malowania farbami akrylowymi, olejnymi, akwarelami, a także temperą.

Artykuły dla plastyków – pędzle a sposób malowania

Wybór pędzla tak naprawdę zależy od sposobu malowania.  Lubując się w malowaniu gęstymi farbami, powinniśmy sięgnąć po sztywne, szczeciniaste pędzle o niezbyt długim włosiu. Wszak nie chodzi o to, by pędzel po namoczeniu stawał się bezwładnym narzędziem, które ciężko prowadzić po płótnie. Jeśli chcemy pracować w technice laserunku, czyli malując cienkimi, przezroczystymi lub półprzezroczystymi warstwami, które zmieniają ton lub barwę warstwy poniżej, musimy sięgać po pędzle o bardziej miękkim włosiu, podatnym na uginanie. 

Artykuły dla plastyków – rozmiary pędzli 

Pędzle używane do malowania obrazów najczęściej oznaczone są numerami od 000 do 24. Na ogół im mniejszy numer, tym mniejszy rozmiar pędzla, wiele jednak zależy od samego producenta. Mniejszymi pędzlami podkreśla się linie i detale. Większymi maluje się tło i przygotowuje podkład.  

Po jakie pędzle sięgnąć na początek?

Osoby niewprawione w malowaniu powinny sięgać po pędzle o mniejszych rozmiarach i płaskim kształcie, które pozwalają na równomierne pokrycie powierzchni. Do nauki podstawowych technik malarskich sprawdzą się pędzle o numerach 1, 4 i 8. Pamiętaj, by sięgać po artykuły dla plastyków, przeznaczone do profesjonalnego użytku. Są to produkty wysokiej klasy, które ułatwiają naukę malowania i rozwijanie umiejętności w tym zakresie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
215 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *